Történeti Szibéria-képek és Amerika-képek Oroszországból

2018.11.26.
Történeti Szibéria-képek és Amerika-képek Oroszországból

Dmitrij Kozlov, az Irkutszki Állami Egyetem docense, az Irkutszki Társadalomtudományi Intézet tudományos igazgatója két izgalmas előadással nyűgözte le hallgatóságát a Ruszisztikai Központban 2018. november 22–23-án.

A két téma látszólag távol esett egymástól – Oroszország és Európa Szibéria-képei; Szovjet filmek Amerika-képe az 1920-40-es évekből –, ugyanakkor mindkettő az imagológia területére kalauzolta a jelenlévőket.

A XIX–XX. századi oroszországi gondolkodásban megragadható Szibéria-képeket Dmitrij Kozlov a hatalom, az ellenzék és a nemzeti/helyi identitás szempontjai mentén csoportosította. Az „orosz Mexikó” és a „Vadkelet” csak kettő a felsorakoztatott színes képek közül.

A második előadás egy jól körülhatárolt forráscsoportra épült, mégpedig az 1920–40-es években készült szovjet játékfilmekre. Az ezekből kirajzolódó Amerika-képek egyrészt láthatóan követték a hivatalos ideológia elvárásait és azok hangsúly eltolódásait. Másrészt viszont egy-egy jelentősebb filmen belül a történetvezetés és az esztétikai elvek szintjein különböző állásfoglalások kirajzolódását lehet felfedezni. Kozlov professzor olyan filmekből is mutatott be részleteket, amelyek a magyarországi filmtörténeti kutatásokban eddig kisebb hangsúlyt kaptak. Szándékosan nem beszélt Szergej Eizenstein alkotásairól, mert azok közismertek és mindenki számára hozzáférhetőek. Ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetett Dziga Vertov, Lev Kulesov, Szergej Komarov, Fjodor Ocep, Grigorij Alekszandrov egyes alkotásaira.

Ez utóbbi előadás a Magyar-Orosz Baráti és Művelődési Társasággal közös szervezésben valósult meg.