Ruzsa György gyakorlattal egybekötött "orosz ikon" műhelyszemináriuma
A művészettörténész otthonában fogadta hallgatóit
Ruzsa György, neves művészettörténész otthonában fogadta a Ruszisztika mesterszakos és érdeklődő történész/fordító/ tolmács hallgatókat, akik "orosz ikon" elnevezésű kurzusát hallgatták. Az esemény során a professzor bemutatott néhány jellegzetes ikonográfiai típust, és akár kézbe is adta azokat, lehetőséget adva a diákoknak, hogy közelebbről megismerkedjenek e rendkívüli művészeti alkotásokkal. A december 5-ei óra keretében pedig a Gellért-hegyi Barlangkolostorban található fémikon kiállítást tekintették meg az érdeklődők a szeminárium keretében. A rézötvözetű ikonokból álló nagy méretű kollekció az egyik legnagyobb Európában a maga nemében.
Ruzsa professzor úr az óráin általában vetítést tartott, de bizonyos finomságokat csak személyes tanulmányozás révén lehet felfedezni, így például az ikonok fémborításán található jelzések részletesebb megismeréséhez nagyító használata volt szükséges. Ezekre egytemi körülmények között nem volt mód, így utolsó műhelyszemináriumon tanár úr az otthonában fogadta diákjait. A hallgatók itt nagyító segítségével is fedezhették fel az ikonok rétegeit, vagy éppen az ötvösjeleket, amelyek üzenetértéke és komplexitása tömörségük ellenére nagyon sokat mondó.
Az esemény alkalmával a professzor kulisszatitkokat osztott meg arról is, hogyan ismerni fel a hamisítványokat, milyen folyamatok állnak egy-egy restaurálás mögött, és hogy milyen szempontok szerint közelít a művészettörténész az ikonokhoz. A műhelymunka során a diákok sok új ismeretre tettek szert, miközben a professzor lenyűgöző ikongyűjteményét szemlélték.
A találkozó nemcsak hogy bővítette a hallgatók tudását, hanem inspirálta is őket a művészettörténet iránti érdeklődésük további mélyítésére. Ruzsa György előadásai mindig különleges élményt nyújtanak, és ezúttal sem volt ez másképp.