Monika Sidor előadása a Ruszisztikai Központban

Az első emigrációs hullám Oroszországból

Monika Sidor előadása a Ruszisztikai Központban

A huszadik század első orosz emigrációs hullámáról, annak szellemiségéről és kortárs lengyelországi recepciójáról szólt a lublini II. János Pál Katolikus Egyetem dékánhelyettese, Monika Sidor előadása április 17-én a Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ könyvtárában, amelyen vegyes formátumban, személyesen és online is részt lehetett venni.

A kutató az angol nyelvű előadáson annak a több százezer embernek – többnyire értelmiséginek, egyházi személynek és művésznek – a sorsát vázolta fel, akik a bolsevik hatalomátvétel után ideológiai okok miatt kényszerültek emigrációba.

A kortárs lengyel kutatók különös empátiával tekintenek ennek a nagyszámú kivándorlónak az életművére, hiszen sorsközösséget éreznek sokukkal, saját történelmük miatt. Bár az emigránsok jelentős része egész életében külföldön maradt, oroszságukat, az orosz kultúrához való tartozásukat nemhogy nem tagadták meg, de idegenben még inkább meg tudták élni.

Az előadás igen értékes és inspiratív hallgatói kérdésekkel és természetesen a rájuk adott válaszokkal zárult. Köszönjük mindenki részvételét!