Filológusok Napja, konferencia, az orosz nyelv
"A modern orosz nyelv: a nyelvoktatás működése és problémái". Ezen a címen rendezte meg 2018. május 25-26-án a budapesti Oroszországi Kulturális Központ XXIII. nemzetközi tudományos és gyakorlat-orientált konferenciáját, melynek szervezésében idén a Ruszisztikai Központ is szerepet vállalt.
A konferenciát május 25-én, a Filológusok Napján az Oroszországi Kulturális Központ igazgatója, Valerij Platonov nyitotta meg, a plenáris ülésen pedig többek között Goretity József irodalom- és fordítástudományi előadását, valamint Irina Oszipova metodikai tárgyú felszólalását követhette nyomon a közönség. A két nap során három szekcióban folyt a konferencia munkája, s a hallgatóság rendkívül színes képet kaphatott az orosz nyelvtanítás, irodalomtudomány, lingvokulturológia és nyelvészettudomány aktuális helyzetéről. A „színes” jelző nem véletlen: az előadások tematikája a ghánai több mint 200-fős oroszórák tapasztalatától kezdve, a Csehországban kiadott legújabb nyelvkönyv bemutatásán át, az orosz nyelvtanítás etikett-elemeinek ismertetéséig terjedt, s a felsorolást még hosszan lehetne folytatni. Az előadások és a két kerekasztal-beszélgetés bőséges alkalmat szolgáltattak arra, hogy a szakemberek tapasztalatot cseréljenek. A Ruszisztikai Központ színeiben Mészáros Zsófia és Gyimesi Zsuzsanna tartottak egy-egy előadást, illetve vezettek egy-egy szekciót.
A konferencia szakmai és operatív főszervezője Alina Urazbekova volt.
A konferenciával egy időben nyílt meg az „Ivan Turgenyev, egy orosz európai” című, június 4-ig megtekinthető kiállítás is, mely az író születésének 200. évfordulója alkalmából a moszkvai Állami Puskin Múzeum grafika-gyűjteményén keresztül mutatja be az író életútját.