A oroszországi vendégek a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság ülésén

Igari Léna |
A oroszországi vendégek a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság ülésén

A Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság az MTA Történettudományi Bizottsága részeként működik, és a Kelet-, Közép-Európa Története és Történeti Ruszisztikai Tanszéken tartotta soros ülését. A zártkörű ülést követően Mihail Kovaljov orosz történész és Viktória Gruzgyinszkaja historiográfus, a moszkvai Tudományos Akadémia Világtörténeti Intézetének  munkatársai voltak a Bizottság vendégei.

Mihail Kovaljov orosz történész, a moszkvai Tudományos Akadémia archívumának munkatársaként a szovjet korszak nemzetközi tudományos kapcsolatainak kutatásával foglalkozik. Jelenleg a csehszlovák-szovjet és a magyar-szovjet kapcsolatokon dolgozik. Viktória Gruzgyinszkaja Omszkból származik, annak a történetírói iskolának a képviselője, valamint Sztikalin professzor korábbi munkatársa. Szintén tudománytörténettel foglalkozik, főleg filológusokkal, történészekkel.

Viktória bemutatta a kötetét, amelyből a Ruszisztikai Központ is kapott néhány példányt, amely a Budapesti Ősz címet kapta, és egyrészt Szidorov történészprofesszor Budapesten születtett memoárját, másrészt itt keletkezett tudományos kapcsolatait tükröző levelezését tartalmazza. A tudós akaratlanul lett a budapesti 1956-os forradalom eseményeinek tanúja, amikor is a Margit szigeten rekedt az forrongó városban. Minthogy akkoriban kb. 3000 szovjet szakember tartózkodott az országban, ezért további perspektíva nyílhat a kutatás folytatásában, amely árnyalhatja képünket az ’56-os eseményekről. 

Az oroszországi kollégák beszámoltak magyar vonatkozású historiográfiai munkásságukról. A beszélgetés a különböző országok történész vegyesbizottságainak munkásságának megvitatásával zárult, melyek közül néhány, többek között a magyar – ha nem is élő egyezmények alapján, de a szakmai kapcsolatok révén működik, de van olyan vegyesbizottság is, amely az utóbbi időben felfüggesztette tevékenységét. Mindenki hangsúlyozta a személyes szakmai kontaktusok jelentőségét és reményét fejezte ki abban a tekintetben, hogy a jövőben a hivatalos együttműködés újra akadálytalanná válhat.