Forradalmi könyvbemutató

2018.10.26.
Forradalmi könyvbemutató

Október 25-én délután két órakor bemutatásra került a Ruszisztikai Központ által 2017 májusában szervezett nemzetközi történeti ruszisztikai konferencia anyagát tartalmazó kötet. A Ruszisztikai Könyvek XLV. tagja az 1917-es oroszországi forradalom világtörténelmi és kulturális jelentőségét tárja fel.

14 ország 47 kutatójának tanulmányai jelentek meg a kötetben, s a téma olyan jelentős szakértőit lehet megtalálni a szerzők között, mint Sheila Fitzpatrick, Paul Le Blanc vagy Vlagyimir Buldakov. Az írások tematikailag és történelemszemléletüket tekintve is igen színes képet festenek 1917 eseményeiről.

A könyvbemutatón a kötet főszerkesztője, Krausz Tamás professzor jelképesen átadta a stafétabotot a következő ruszista nemzedéknek: rövid emlékezetpolitikai bevezetője után a Ruszisztikai Központ és a Történeti Ruszisztikai Tanszék fiatal munkatársai és doktoranduszai beszéltek a kötet jelentőségéről. Szabó Viktor a forradalom mai tudományos értelmezéseiről beszélt, míg Farkas Ádám a Tanácsköztársaságról szóló történetírással vont párhuzamot. Mezei Bálint egyetemi adjunktus a forradalom eseményeinek gimnáziumi oktatási nehézségeiről, valamint Antonio Gramsci forradalom-értelmezéséről szólt. Kalous Antal a feketeszázasok témakörét emelte ki felszólalásában, míg Mészáros Zsófia, a kötet főszerkesztő-helyettese a forradalom kulturális vonatkozásairól beszélt a kötet tanulmányai alapján.

Ahogy a tavaly májusi konferencia során, úgy a könyvbemutatón is felmerült a forradalommal kapcsolatban több vitás kérdés is, ami azt bizonyítja, hogy a témáról szóló dialógus nem jutott nyugvópontra az elmúlt 100 évben, s a következő 100 évben is lesz mivel foglalkoznia a téma iránt érdeklődő kutatóknak.